Joseph Hubertus Pilates

joseph_pilates
joseph-pilates

Joseph Hubertus Pilates, 1880’li yıllarda Almanya’da doğdu. Çocukluğunda ateşli romatizma, astım, raşitizm geçirdi ve solunum sistemi problemi vardı. Kendi sağlığını iyileştirmek için vücut ve zihnini kuvvetlendirici bir yol aramaya başladı. Bu yolculuk sırasında yoga ve zen meditasyonunu keşfederek eskrim, boks, güreş ve cimnastik ile uğraştı.

1.Dünya Savaşı başladığı sıralarda Joe boksör olarak İngiltere’deydi. Savaş esnasında Lanchester yakınlarında bir enterne kampında gözaltına alındı ve savaş süresince burada tutuldu. Joe’nun söylediğine göre 1918-1919 yılları arasındaki grip salgınında onun egzersiz programına katılanların hiçbiri bu salgından etkilenmedi. Joe’nun bu başarısını fark eden kamp sorumlusu onu Isle Of Man’deki hastaneye atadı. Sorumlu olduğu 30 hastaya her gün egzersiz yaptırdı. Joe’nun egzersiz programına katılan hastalar kısa sürede iyileşme göstermeye başladılar ve birçok kişinin ölümüne sebep olan salgın hastalıkların hiçbirine yakalanmadılar.

Düzenli çalışma sonucunda Joe ilk egzersiz aletini oluşturdu. Kamp sonrası Almanya’ya geri dönen Joe, Nazi polis kuvvetini çalıştırmaya başladı. Daha sonra deniz yoluyla ABD’ye gitmeye karar verdi ve bu yolculuğu esnasında da eşi Clara ile tanıştı.

Clara hemşireydi ve Joe ile birlikte çalışıp ona yardımcı oluyordu. 1926’da New York’a taşınan Joe ve Clara 8. Cadde’de New York City Ballet ile aynı binada bir daire kiralayarak ilk Pilates stüdyosunu açtılar ve burada Joe’nun Kontroloji adını verdiği metodunu uygulamaya başladılar.

Joe sürekli yeni egzersiz aletleri üretmeye çalışan bir mucitti. Reformer, Wunda Chair, Cadillac, Ladder Barrel, Spine Corrector ve daha birçok mükemmel ekipman dizayn etti. Kendi için dizayn ettiği bu ekipmanları daha sonra hastalarına göre modifiye etti. Birçok kitap yazdı. Ayrıca 26 patentli icadı ile çok üretken bir mucitti. 1967 yılında 84 yaşında New York’ta öldü. Ölümünden sonra pilates metodu Clara ve öğrencileri tarafından bir çok stüdyoda öğretilmeye devam etmiştir.