Pilates nedir?

pilates_nedir
pil

Bu metod ismini kurucusu Joseph Pilates’ten almıştır. Pilates metodu zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için “Contrology” (Kontrol bilimi) olarak da adlandırılır. Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan, çekirdek kas gücü, kas kontrolü, duruş, esneklik, koordinasyon, güç ve bedensel dayanıklılığı geliştiren bir egzersiz programıdır, bu sistem icinde nefes egzersiz teknikleri de yer almaktadır. Joseph Pilates, egzersizlerini şöyle tanımlamıştır:

“Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız.”

“Pilates sizi asla yarı yolda bırakmaz”

“Bu egzersiz sistemi ile zihinsel ve fiziksel olarak yenilenmiş hissedersiniz”

Pilates, bedendeki güçsüz bölgeleri güçlendirerek ve yanlış alışkanlıkları düzelterek kas dengesi sağlar ve bedeni yeniden yapılandırır.

Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları ve tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açar,kişilerde sırt ve boyun ağrıları ortaya çıkar. Pilates egzersizleri omurganın daha sağlıklı olmasını,vücudun doğru pozisyonda duruş alışkanlığını kazanmasını sağlar.

Günümüzde pek çok insan tarafından uygulanan Pilates tekniği; ağrılar, kronik hastalıklar, bitkinlik, kas dengesizlikleri ve orantısızlıkları, sertleşmiş eklemler, dolaşım bozuklukları, doğum öncesi ve sonrası problemler gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde de kullanılmaktadır.

500’e yakın kontrollü hareketler içeren egzersiz yöntemi dayanıklılık, esneklik ve kas gelişimi ile vücudun hareket kabiliyeti ve vücut duruşu (posture) geliştirilmektedir.

Özel Pilates dersleri Reformer, Cadillac, Ladder Barel, Chair, Spine Corrector, Barrel gibi özel pilates aletleriyle yapılmaktadır. Tüm hareketler de bu aletler üzerinde kişiye özel değişim imkanı bulunmaktadır. Böylece her pilates dersi kişiye özel benzersiz bir ders halini alır.

Pilates özel aletlerle yapıldığı gibi yerde matlerin üzerinde küçük aletlerle de yapılmaktadır (Top, Lastik Bant, Pilates Ring, Köpük Rulo vb.).