Pilates ve Nefes

nefes
pps-b

Vücut nefesi rahatlamak ya da metabolizmayı hızlandırmak için kullanır. Kalp atışı ya da kan basıncı gibi vücut işlevleri, nefesin hızını ve derinliğini etkiler.

Pilates egzersizlerinde tam nefes tekniği kullanılır. Nefes alışın uzunluğu, nefes verişinkine eşittir. Nefes burundan göğüs kafesine alınır. Nefes alırken gögüs kafesinizin yanlara ve arkaya doğru açılması, verirken ise açılan göğüs kafesinizin yine içeriye doğru kapandığı hissedilmelidir.

Nefes ağız yolundan verilir ve diyafram tüm nefesi ciğerlerden boşaltırken karın kaslarınızda derin bir çukur varmış hissi uyandırır. Genel kural olarak, reformer egzersizlerinde yaylar uzadığında nefes alınır, geri çekildiğinde ise nefes verilir.

Nefesin bir çok faydası vardır:

  1. Nefes almak, göğüs kafesini harekete geçirerek üst bedeni geliştirir ve nefes ile yapılan egzersizler sonucu kişinin akciğer hacim (VO2) kapasitesi gelişir.
  2. Nefes vermek, lumbar stabilizasyonda hayati önem taşıyan transverse abdominus (iç karın kasları) ve oblikler gibi derin karın kaslarını birbirine geçirir. Bu da derin kasları efektif çalıştırarak egzersizdeki performansınızı arttırır.
  3. Tam nefes tekniği, oksijeni çalışan kaslara ve beyine ulaştırırken, karbondiyoksidi de vücuttan atar.
  4. Doğru nefes tekniği, günlük yaşantımızdaki bedensel faaliyetlerimizde performansı arttırır.