Sıkça Sorulan Sorular

sss

Pilates zayıflatır mı?

Pilates kardio bir çalışma olmadığı için yağ yakımı gerçekleştirmez. Bunun yanında vücut duruşunu düzeltip, kasların güçlenip uzamasını sağlayarak daha ince ve formda görünüm oluşturur.

Pilates boy uzatır mı?

Pilates boy uzatmaz. Pilates prensipleri ile yapılan egzersizlerin fayda ve alışkanlıklarının hayata geçmesiyle kişi daha dik ve doğru bir duruşa sahip olduğu için uzun gözükür.

Pilatesi Kimler Yapabilir?

Pilates egzersizleri her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemdir. Ayrıca Pilates egzersizleri engelli bireylere adapte edilebilir böylece fiziksel ve zihinsel rahatlama, uyum ve vücut farkındalığı sağlanabilir.
Dansçılar ve sanatçılar tarafından özellikle tercih edilmektedir çünkü kas gelişimini sağlarken kasları kalınlaştırmadan sıkı bir görüntü sağlamaktadır. Ayrıca Pilates duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminde, sakatlık rehabilitasyonunda etkili olarak kullanılabilmektedir. Hamile kadınlar da konsantrasyon ve nefes çalışmalarından programlı olarak yararlanabilirler.

Pilatesi ne sıklıkla yapmalıyım ve etkisini ne kadar süre içinde görebilirim?

Pilates kişinin ihtiyaç ve amaçlarına uygun programlar sunduğu için yapılma sıklığı da bu programlara göre değişir. Pilatesin hızlı bir şekilde ihtiyaçlarınıza cevap vermesi ve fayda sağlaması için haftada en az 2 kere yapılması tavsiye edilir.
Kişinin ihtiyaç ve amaçlarına yönelik olarak haftada 3 kez yapılan antremanlarda görülen etki daha hızlıdır.

Pilates yaparken ne giymeliyim?

Derslerde rahat, çok bol olmayan, vücudun hareketlerini belli edecek, esnekliği olan eşofman ve t-shirtler giyilmesi tavsiye edilir. Tüm Pilates derslerinde ayakkabı giyilmemektedir. Çorap giyilmesi zorunludur.

Aletli Pilates nedir?

Aletli Pilates, reformer, cadillac, chair, barrel, ladder barrel gibi pilates ekipmanları ile yapılmaktadır. Aletli Pilates eğitmenle bire bir yapılan özel bir derstir.
Aletli pilateste kişi Pilates prensip ve egzersizlerini eğitmen gözetiminde daha doğru ve etkili şekilde uygulamaya geçirir. Kişi ihtiyaç ve amaçlarına daha hızlı ulaşır.
Ayrıca minder ile yapılan pilateste küçük top, lastik bant, pilates çemberi gibi küçük pilates ekipmanları da kullanılmaktadır.

Pilates bir çeşit fizik tedavi yöntemi midir?

Pilates artık dünyada Fizik Tedavi Merkezlerinde de tedavinin tamamlayıcı uygulaması olarak yapıtırılmaktadır. Pilates, fizik tedavi sonrası kişinin normal hayata geçişinde ve tedavinin kalıcılığını sağlamada kişiye yardımcı olur. Fiziksel bazı rahatsızlıkların ağrı ve etkilerinin azalmasında rol oynar.

Skolyozu olan kişiler Pilates yapabilir mi?

Kişinin skolyozunun derecesine bakılarak ve eğer ileri derece skolyoz ise doktoru ile bir ortak çalışma yapılarak Pilates yapıp yapamayacağı kararlaştırılır. Yapılan uygulamalarda skolyozlu hastaların Pilates ile skolyozlarının ilerlemesinin durduğu veya ağrılarının azaldığı görülmektedir.

Bel ve boyun fıtığı problemleri olan kişilerde Pilates ne gibi etkiler yaratır?

Bel ve boyun problemleri olan kişilerin ilk önce doktora giderek tanı koydurmaları gerekmektedir. Doktor raporu ve eğer gerekiyorsa fizik tedavi sonrası kişinin bu özel durumuna göre bazı değişikler yapılarak uzman eğitmenler eşliğinde Pilates yapılabilinir.
Tedavi sonrası bilinçli uygulanan bir Pilates programı ile hızlı bir güçlenme ve iyileşme süreci yaşanır.

Tıbbi bir operasyon sonrası ne zaman Pilates'e başlayabilirim?

Tıbbi operasyonlar sonrası doktorun önerdiği iyileşme süreci bitiminde (Bu süreç ameliyat sonrası Fizik Tedaviyi de kapsayabilir) Pilates’e koruyucu ve güçlendirici bir programla başlanabilinir.